فروشگاه ساز

فروشگاه ساز فروشگاهان

امکانات فروشگاه ساز

کسب و کار اینترنتی

سه شنبه 4 ارديبهشت 1397

سه شنبه 30 خرداد 1391

اصول HTML 5 : هر آنچه باید بدانید
7x1 Article
HTML 5 یک تکنولوژی متفاوت وب با هدف ارتقا تجربه شما می باشد.اصطلاح HTML 5 برای اولین بار در سال 2010 در سخنرانی استیو جابز در ارتباط با فلش شنیده شد. مدت ها پیش از آن جامعه تخصصی توسعه وب به این مفهوم کلی دستیافته بود که زبان گسترش HTML و برنامه های قدرتمند وب را با یکدیگر متحد نماید.
کامنت ها ارسال مقاله پرینت مقاله
اصول HTML 5 : هر آنچه باید بدانید

به طور خلاصه به نظر می رسید که HTML 5 راهگشای جادویی برای صاحبان و طراحان وب باشد. اما از زمان ظهور HTML 5 در فضای اینترنت چند سال می گذرد و تا کنون HTML 5 به اهداف اصلی خود دست نیافته و در فضای وب عمومیت پیدا نکرده است.
آشکار است که HTML 5 پتانسیل بالایی دارد. به واسطه المان های جدیدی همچون کد های یا نمایشگرهای ویدئویی جدید ، وب سایت های HTML 5 پویا تر و جذاب تر از گونه های پیشین خود هستند.
کاربران می توانند اجزا طراحی وب سایت را حرکت دهند ، بصورت آنلاین بازی کنند و تصاویر ویدئویی را از طریق مرورگرهای مدرن تماشا نمایند. در حقیقت وب سایت های HTML 5 زیبایی هنری بهتر ، طراحی سایت شگفت انگیز و گرافیک باورنکردنی دارند. بنابراین HTML 5 امکانات بیشتری را در اختیار طراحان قرار می دهد تا دیدگان طراحی و خلاقیت خود را بیان نماید.
بعلاوه فناوری HTML 5 تجربه کاربر را یکسان و یکپارچه می کند. تفاوتی ندارد که شما چه ابزاری را ترجیح می دهید زیرا رفتار HTML 5 در همه ابزارها یکسان خواهد بود. شما مجبور نخواهید بود خود را با محیط جدید ، کلید های دسترسی سریع جدید و پارامترهای جدید صفحه نمایش تطبیق دهید. همانطور که می دانیم برخی اوقات وب سایت هایی که از نظر بصری جذابیت دارند فاقد پیام قابل درکی هستند. لذا رفتار های شناخته شده و قابل درک وب سایت ، علامت انطباق آن با علایق همه بازدید کنندگان می باشد.
دیگر مزیت تکنولوژیک HTML 5 عدم وجود Plug-in های فلش های قدیمی می باشد. HTML 5 نیاز به نصب Plug-in های فلش برای مشاهده مستقیم تصاویر ویدئویی بروی اینترنت یا بهره بردن از سرعت سخت افزاری در بازی ها و فیلم های سینمایی را رفع نموده است.
HTML 5 بخش لازم نظام حیاتی وب می باشد که فضای سخت افزاری کمتری را اشغال می کند.
جدای از چنین ویژگی های خیره کننده ای یک وبمسترهنوز برای HTML 5 آینده ای موفقیت آمیز متصور است گرچه آن را چنان آماده نمی بیند که بتواند این تکنولوژی را به کار گیرد.و عدم تمایل آن ها به فراگیری و بکارگیری HTML 5  به راحتی قابل درک است.

تاریخچه

حدود شش سال پیش گروه کاری HTML 5 پایه ریزی شد.همه ایده پردازان و طراحان به تصور HTML 5 در فضای وبی که پیش رو داشتند امید فراوانی پیدا کرده بودند. ماموریت W3C طرح دستورالعمل هایی برای توسعه دهندگان وب در سرتاسر جهان بود تا راهکارهای HTML 5 را پایه ریزی و آن را به فضای قابل فهم در دنیای وب تبدیل نماید. گروه کاری مذکور بویژه باید چگونگی و ویژگی های HTML 5 را ایجاد ، تعریف و آماده نشر کند. اما اولین خصوصیت آن چیزی نبود که بازدیدکنندگان فناوری اطلاعات در آرزویش بودند. سازش بسیار کمی بین HTML قدیمی و روش نوین وب وجود داشت.گروه کاری تحت فشار ارائه کنندگان اصلی همچون موسسه Mozilla و Apple ، خصوصیات HTML 5 را انعطاف بیشتری بخشید.گرچه عجیب به نظر می رسد ولی فناوری HTML 5 هنوز خصوصیات پایداری ندارد که سایت ها بتوانند آن را ارزیابی و مورد آزمایش قرار دهند.

نکته دیگر اینکه ، معرفی نا موفق رسانه ای درباره HTML 5 در سال 2010 توسط Apple از طریق Adobe War آغاز گردید. استیو جابز اندیشه های خود را در قالب فلش منتشر نمود که اعلام میکرد نسل جدید جستجو در وب باید سریع ، امن و بدون اشکال باشد. بنابراین فلش که انرژی بر و کند می باشد باید جای خود را به سولوشن جدیدی بدهد. این سولوشن باید HTML 5 باشد. نامه سرگشاده استیو جابزغوغایی در صنعت فناوری اطلاعات به پا نمود و نظر طیف وسیعی از بازدید کنندگان را به خود جلب کرد.
زمان معرفی فلش بعنوان بخشی از ساختار قدیم وب ، جهان وب به دو پایگاه تقسیم بندی شد: آنها که به سرعت با HTML 5 سازگاری یافتند و کاربرانی که همزمان به استفاده از فلش و HTML ادامه دادند. هر جناح برای خود توجیهاتی دارد.
طرفداران HTML 5 تلاش نمودند تا اطمینان بخشند که ویژگی های جدید قابل تایید بوده و ترکیبی همگون و نا متعارض ارائه می دهد. حامیان فلش + HTML بر این عقیده اند که اتحاد فلش و HTML پایدار ، مطمئن و شناخته شده می باشد و سولوشن جدید ناآزموده تر از آن است که قابلیت اجرا داشته باشد.

اگر تصمیم دارید قالب جدید وب را بکار گیرید اجازه دهید مزیت ها ، منابع ، قابلیت ها و خطرات ناشناخته ای که همراه HTML می باشد را به صورت تخصصی تر مورد آزمایش قرار دهیم.

 

مزیت ها

زمانی که استفاده از HTML 5 عملیاتی گردد هر مدیر وب باید تصمیم بگیرد که آیا HTML5 برای من موفقیت آمیز خواهد بود یا نه؟
از یک طرف فناوری HTML 5 بسیار پیشرفته تر از HTML معمولی می باشد. HTML 5 فناوری های HTML  ، CSS3 ، Java script را ترکیب نموده است.سولوشن چند منظوره HTML 5 نتایج پرباری داشته که با ابزار ساده HTML غیر قابل دستیابی است.شبیه این است که بخواهیم Microsoft Office را با Notepad را مقایسه کنیم. از طرف دیگر مجبور هستید که مطالعه آن را بدون داشتن منبع و زمینه ای ، خود آغاز کنید و وب سایت های HTML 5 را به طور کامل تست کنید. اما فرصت ها و قابلیت های جدید جای آن دارد که وقت خود را صرف آن نماییم.
مجموعه ارزشمند HTML 5 مسیر جدیدی به سوی مولتی مدیا می گشاید. قبل از همه طراح با استفاده از ساختار جامع و ساده تر CSS و عناصر جاوا اسکریپت ، آسانتر می تواند قابلیت ها را ارائه دهد. این پیشرفت ها برای پس زمینه های متحرک یا ایجاد بازی ها مفید می باشد. به عنوان مثال به توپ های پرتاب مشهور Google Doodle نگاه کنید. کدهای HTML 5 در اینجا قابل دسترس می باشند.
توانایی HTML 5 محدود به توپ های پرتاپ نیست. HTML 5 بسیار می کوشد تا محیطی واقعی برای برنامه های کاربردی و بازی ها باشد. برای مثال بازی بیلیارد را امتحان کنید. بازی راحت و حرکت های قابل کنترل و سریع. وقفه ای وجود ندارد و جستجوگر هم هنگ نمی کند. همه این ویژگی ها با ابزار HTML 5 ایجاد شده است.
مزیت دیگر توسعه کاربرد HTML 5 کدهای داخلی Video  و Audio می باشدکه امکان درج مستقیم محتوای ویدئویی در صفحه وب را در اختیار قرار می دهد. شما می توانید وب سایت خود را باموزیک و تصاویر ویدئویی غنا ببخشید و کدهای اضافی Flash Player را کنار بگذارید.
اما بایستی ایراد خاصی که HTML 5  دارد را به یاد داشته باشیم. اگر بی چون و چرا از قالب HTML 5 استفاده می کنیم باید متکی به مرور گرهای بروزی همچون  IE9 ، IE8  باشیم و ورژن های قبلی FireFox و Chrome که قدیمی هستند نمی توانند HTML 5 را پشتیبانی کنند. این بدین معناست که باید این موقعیت مبهم را حل و فصل نماییم یا وب سایتی به حالت Mirror برای استفاده از جستجوگرهای از رده خارج خلق کنیم و یا نهایتا بخشی از پتانسیل ترافیک را از دست بدهیم.
امروزه افراد بسیاری وجود دارند که هنوز برای جستجو در دنیای وب از IE6 استفاده می کنند. بنابراین قبل از تغییر موجودیت خود در دنیای وب به HTML 5 آموزش های لازم را به کاربران خود بدهیم. یک وب سایت زیبا و جدید با جاذبه های ساختاری متحیر کننده در صورتی که بازدید کننده نتواند آن را به چشم ببیند ارزش و کارایی ندارد.برای اجتناب از چنین مشکلی می توان یک محتوای مشابه برای جستجوگرهای قدیمی ایجاد نموده و آنها را قابل خواندن نماییم. در حقیقت اگر جامعه کاربران کنونی از chrome جدید و یا Safari استفاده می نمایند و یا وب سایت را با استفاده از ابزارهای همراه خود (Mobile) می بینند، اطمینان خواهید یافت که HTML 5 گزینه مناسبی می باشد.
مشکل اصلی زمانی رخ می دهد که فناوری جدیدی را برای برنامه ها یا بازی های وب خود انتخاب می کنیم. وقتی از وب سایت ها و یا عناصر HTML 5 صحبت می کنیم عناصری مثل Convas یا کدهای Video ، پشتیبانی مرورگرهای قدیمی معضل چندان مهمی نیست. می توان محتوای حذف شده را با کدهای HTML خالی جایگزین نمود. اما وقتی برای تولید یک برنامه تحت وب برنامه ریزی می کنیم تصمیم به استفاده از HTML 5 می تواند منجر به موفقیت و یا شکست شود. اگر دسترسی سیار به برنامه تحت وب گزینه ای مهم برای ما باشد HTML 5 گزینه مناسبی است ولی اگر بخواهیم برنامه ای تجاری و یا برنامه ای برای دانشگاه ها ایجاد کنیم جایی که جستجو گرهای قدیمی همچنان باقی هستند احتمال دارد HTML 5 تعداد کاربران را کاهش دهد.
در محیط برنامه نویسی هم  مدیر وب باید پیش از آنکه در مورد استفاده از فناوری HTML 5 تصمیم بگیرد ، تامل نماید. اگر می بینید HTML 5 مسیر شما به سوی موفقیت است از اینکه این فناوری ویژگی های پایدار ندارد نهراسید. ابزارها ، پیش فرض ها ، نمونه ها و خدمات رایگانی وجود دارد که شما را در کدنویسی مناسب یاری خواهند داد.

منابع

وقتی HTML 5 در وب سایت و یا برنامه شما اجرا می شود ، وبمستران باید از ابزارهای رایگان HTML 5 و منابع در دسترس در شبکه جهانی اینترنت بهره بگیرند.
•    پیش فرض های وب سایت HTML 5
از پیش فرض های رایگان و یا نمونه کاربردی HTML 5 دیدن نمایید و یا تمپلیت های فعلی آنرا خریداری نمایید. موارد متعددی از پیش فرض های رایگان و غیر رایگان طراحی وب سایت با فایل های Psd و CSS وجود دارد.بنابراین می توانید خیلی سریع وب سایت HTML 5 آماده نمایید.
 

مولتی مدیا

می توانید در جهت تسهیل کار خود ابزارهای صوتی تصویری اختیار کنید. ابزارهای دینامیک ویدئویی همچون Blowing Up HTML5 video  را مورد آزمایش قرار دهید. نسخه رایگان free HTML5 Video Converter را دانلود نموده و کد ویدئویی HTML 5 را با یک کلیک آماده نمایید. همچنین سعی کنید که کد jPlayer HTML5 را برای فایل های موسیقی پیاده سازی نمایید. ترفندی هم در مورد ویدئوی HTML 5 وجود دارد. باید تصاویر ویدئویی را به قالب های ویدئویی 3 تغییر داد تا اطمینان حاصل نماییم که فایل های ویدئویی با همه جستجو گرها به درستی نمایش داده خواهد شد.بنابراین بهتر است ابزار ویدئویی را با ابزار مطمئن کدگذاری ویدئویی ترکیب نمود.

 

 

 

 

 

دارای پروانه ی شماره 102-13-12 صادره از سازمان تنظیم مقررات رادیوییسازمان تنظیم مقررات رادیویی
Copyright © 2011 Irangate Co. All Rights Reserved.
Chat Live Help