راه اندازی اینترنت ۵G در تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و شیراز

۵G تنها یک نسل جدید شبکه تلفن‌همراه برای استفاده مشترکان با پهنای باند بالا نیست؛ چرا که نسل پنجم در واقع زیست‌بومی از سرویس‌های جدید است که می‌تواند در اختیار صنایع مختلف قرار بگیرد 

مدیرعامل ایرانسل در مراسم چهاردهمین سالروز راه‌اندازی شبکه این اپراتور در مورد زمینه‌های مهم فعالیت این شرکت سخنرانی کرد که شاید بتوان مهمترین آنها از دید کاربران را راه‌اندازی قریب‌الوقوع هات‌اسپات‌های ۵G این شرکت در شهر تهران دانست.

با وجود اینکه هر دو اپراتور کشور تا به امروز اقدامات زیادی را در خصوص فراهم‌سازی بسترهای مورد نیاز برای ارائه خدمات ۵G به کاربران را ترتیب داده‌اند، ایرانسل توانسته به صورت پایلوت در چند منطقه شهر تهران این خدمات را در مقیاسی که می‌تواند به صورت محدود در اختیار کاربران قرار بگیرد نیز فراهم کرده است.

براساس اظهارات بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل در مراسم چهاردمین سالگرد تأسیس ایرانسل، این شرکت بیشتر از گذشته روی توسعه شبکه نسل پنجم تلفن همراه تمرکز کرده و به زودی قرار است علاوه بر دو نقطه فعلی در تهران که تحت پوشش شبکه ۵G قرار دارند دو نقطه دیگر را در همین شهر تحت پوشش قرار داده و به صورت هات اسپات خدمات نسل پنجم تلفن همراه را در در اختیار مردم قرار دهند.مدیرعامل ایرانسل در این مورد اعلام کرد:‌

زیرساخت لازم در شبکه ایرانسل برای ایجاد سرویس نسل پنجم تلفن‌همراه ایجاد شده است. از بیش یک سال پیش در شکل یک پروژه مشخص روی توسعه این نسل از تلفن‌همراه کار کرده‌ایم و گذر از نسل چهارم به پنجم شروع شده است.
به صورت پایلوت راه‌اندازی ۵G را در دو نقطه یعنی ساختمان اصلی ایرانسل و مرکز تحقیقات مخابرات پیاده‌سازی کرده‌ایم. به زودی در دو نقطه دیگر تهران هم این شبکه راه‌اندازی خواهد شد و به صورت هات اسپات در اختیار مردم قرار خواهد گرفت تا بتوانند به کمک مودم و به شکل wi-fi با توجه به محدودیت‌های گوشی ۵G از آن استفاده کنند.

عباسی آرند با اشاره به مشکلات در تامین تجهیزات شبکه برای توسعه نسل پنجم تلفن همراه اعلام کرد که به خاطر ملاحظات و تحریم‌هایی که کشور با آن روبه‌رو است وندورهای خارجی برای همکاری با اپراتورهای ایرانی محدودیت‌هایی دارند که ایرانسل در تلاش است تا به طرق مختلف این تجهیزات را تامین کند.

البته خبر دیگری که عباسی آرند به آن اشاره کرد این است که این اپراتور بسیاری از تجهیزات مورد نیاز فاز اول شبکه ۵جی خود را خریداری کرده و در حال حاضر تنها راه‌اندازی آنها باقی مانده است.

مدیرعامل ایرانسل در بخش دیگری از سخنرانی خود تأکید کرد که ۵G تنها یک نسل جدید شبکه تلفن‌همراه برای استفاده مشترکان با پهنای باند بالا نیست؛ چرا که نسل پنجم در واقع زیست‌بومی از سرویس‌های جدید است که می‌تواند در اختیار صنایع مختلف قرار بگیرد.

البته همانطور که می‌دانید بحث استفاده از اینترنت اشیاء در کشور به صورت تجاری تا به امروز چندان مورد توجه قرار نگرفته و به نظر می‌رسد که با راه‌اندازی نسل پنجم موبایل در این بخش نیز کشور شاهد پیشرفت‌هایی باشد.

عباسی در این مراسم اشاره‌ای به برنامه ارائه اینترنت نسل پنجم به شهرهای دیگر نداشت ولی بنابر اطلاعاتی که در اختیار شهر سخت‌افزار قرار گرفته این اپراتور به مرور از سال ۱۴۰۰ ارائه اینترنت ۵G در شهرهای بزرگ کشور مانند مشهد، تبریز، شیراز و اصفهان را آغاز خواهد کرد.

منبع خبر: avalfars

۰۳۱-۳۲۰۵۰
۰۳۱-۳۳۳۱۱۴۱۴